مناطق عملیاتی دوران هشت ساله دفاع مقدس و یادمانهای ایجاد شده در مناطق اروندکنار، شلمچه، فکه، طلاییه و شهرهای آبادان و خرمشهر از جاذبه های گردشگری دوران دفاع مقدس استان خوزستان به شمار می روند. حرم های شهیدان گمنام و موزه‌ های طبیعی دفاع مقدس به عنوان  یادمانهای استان خوزستان به شمار می آیند و همه ساله صدها هزار نفر از سراسر کشور برای تجدید بیعت با آرمانهای شهدای والا مقام دفاع مقدس از این یادمانها بازدید می‌کنند .

یادمان های : دهلران - شرهانی - امام زاده عباس(ع) - دو کوهه - اندیمشک - دزفول پادگان چهارم شکاری و امام زاده سبزه قبا - فتح المبین - شوش دانیال - سایت موشکی 4 و 5 و رادار - فکه - کانال کمیل و حنظله - چزابه - بستان - دهلاویه - سوسنگرد تپه های الله اکبر - بیمارستان صحرایی امام حسن(ع)  - گمبوعه - هویزه - رفیع یادمان هور پلاژ شهید هاشمی - مزار شهدای هویزه - اهواز پادگان گلف یا منتظران شهادت و امامزاده علی ابن مهزیار اهوازی - شهدای هور جزیره مجنون شمالی مقتل شهید علی هاشمی - طلائیه - زید یادمان شهدای عملیات رمضان - بیمارستان صحرایی امام حسین(ع) - شرق کارون یا مارد - جاده اهواز خرمشهر پادگان حمید - شهدای شیمیایی - شلمچه - خرمشهر مسجد جامع ، گلزار شهدا و موزه جنگ - نهر خین - علقمه یادمان شهدای عملیات کربلای4 - آبادان - یادمان وزیر شهید تندگویان روستای سادات - اروند کنار - پل بعثت  .....

======================================================

دانـلـود نـرم افـزار مـوبـایـلـی روایـت هـمـراه ... جاوا 

حـجـم 2 MB

======================================================


راهنمای یادمان های مناطق عملیاتی غرب

======================================================


راهنمای یادمانهای مناطق عملیاتی شمالغرب

======================================================


راهنمای مناطق عملیاتی جبهه جنوب(کـامـل)

======================================================
روی نـقـشـه  و  راهـنـمـا کـلـیـد کـنـیـد :


  

   

  

   

مرز شهادت

هنوز بوی خون و شهادت را می توان از لابلای سنگریزه های این منطقه استشمام کرد . فکه ، شرهانی ،طلائیه ، شلمچه ،اروند کنار ، خین ، علقمه و ... مناطقی هستند که همچون لوحی زرین بر سینه تاریخ این مرز و بوم جای خوش کرده اند .
این جا مرز شهادت است.
جایی که به راحتی می توان فاصله عرش تا فرش را در نزدیک ترین حد یافت .
اینجا همه چیز بر اساس معیار دل سنجیده می شود تا شاید آن چیزهایی را که در ز ن دگی پر پیچ و خم شهری گم کرده ایم بازیابی کنیم و برای آینده توشه ای برداریم . توشه ای که یقینا چندی است آن را فراموش کرده ایم و یادمان رفته روزی نیز برای رفتن وجود دارد.
آری خاک فکه ، شلمچه ، دشت عباس ، خرمشهر و ... وجب به وجب قدمگاه شهدا به حساب می آید .
در این مناطق نورانی آسمان به زمین پیوند خورده و به راحتی می توان نسیمی را که از حرکت بال فرشتگان ایجاد می شود احساس کرد.
اینجا سرزمین عشق است و مرز شهادت. /


طراح اردوهای راهیان نور کیست ؟

برگزاری دعای عرفه در مرز خسروی که به یک سنت حسنه تبدیل شده است، نخستین بار در سال 1372 توسط سید آزادگان ، مرحوم حجةالاسلام والمسلمین سید علی اکبر ابوترابی برگزار شده بود . ایشان با جمعیت اندکی با نیت باز شدن راه کربلا  که در آن سال‌ها هنوز بسته بود و پیمودن مسیر زیارت با پای پیاده از تنگه مرصاد به مدت سه روز تا مرز خسروی پیاده ‌روی ‌کردند و صبح روز عرفه ، دعا برگزار ‌کردند.پس از چند سال و در عرفه سال 79 این جمعیت به دست ‌کم سیصد هزار نفر از سراسر کشور رسید که به صورت کاروانی و عمدتاً با هزینه شخصی خود را به این مکان می‌ رساندند . پس از رحلت سید آزادگان ، این مراسم با حضور آزادگان و جمعیت قابل توجهی از سراسر کشور و عمدتاً از استان کرمانشاه ، همچنان زنده و پابرجاست . سید آزادگان در گفتاری فرمود : « در ایام حج ، حاجیان به قصد کعبه بیت‌الله الحرام قصد قربت می‌کنند و ما در این ایام به قصد زیارت کعبه دل‌ها ، حسین‌بن‌علی (ع) رهسپار نزدیک ترین نطقه مرزی به کربلا می‌شویم ».آن بزرگوار پس از آزادی و به دعوت بعثه مقام معظم رهبری و اصرار آزادگان و دوستان یک بار به مکه معظمه مشرف شدند ولی با خود عهد کردند تا با پای پیاده حرم حسین بن علی را زیارت نکنند ، بار دیگر به مکه مشرف نخواهند شد . یادآور می‌شود پس از نمایان شدن تأثیر معنوی این دعا و پیاده‌ روی و کاروان‌های زیارتی سید آزادگان دیدار از مناطق جنگی و در نهایت اردوهای «راهیان نور» شکل جدی به خود گرفت و فراگیر شد.

پل سابله  ( قدمگاه ) :

پل  سابله (قدمگاه):
پلی‌ است‌ روی‌ رودخانه‌ی‌ سابله‌ كه‌ سوسنگرد را به‌بستان‌ وصل‌ می‌كند. دشمن‌ یك‌ هفته‌ پس‌ از تصرف‌ بستان‌ در بیست‌و هشتم‌ مهر ماه‌ 1359 این‌ پل‌ را اشغال‌ كرد؛ اما در عملیات‌طریق‌القدس‌ آزاد شد. پل‌ سابله‌ نقطه‌ی‌ مقاومت‌ زرهی‌ دشمن‌ در عملیات‌ طریق‌ القدس‌و جنگ‌ تانك‌ به‌ تانك‌ رزمندگان‌ اسلام‌ است‌ كه‌ منجر به‌ انهدام‌ چندین‌دستگاه‌ تانك‌ دشمن‌ گردید .  آثار زرهی‌ دشمن‌ در كنار پل‌ سابله‌ هنوزباقی‌ است‌.
امام خمینی(ره) نیز عملیات طریق‌القدس و فتح پل سابله را فتح الفتوح نامیدند كه همیشه بر تارك افتخاراتمان ماندگار شده است .
مدافع پل سابله كه بود؟
روایت ما امروز روایت سرداری است كه شاید كمتر كسی از نقش او و نیروهایش در دفاع از پل سابله در پاتك دشمن پس از آزادسازی بستان طی عملیات طریق القدس اطلاعی داشته باشد ، اما دلاوری‌های آن مردان هرگز از صفحه تاریخ دفاع مقدس محو نمی‌شود، آنهایی كه شهادت را از آیه‌آیه صفحات قرآن آموخته و در میان پستی و بلندی‌های میدان نبرد به منصه ظهور رساندند . سردار شهید مهدی ضرغامی فرمانده مدافعان پل سابله است كه تا آخرین لحظه برای دفاع از این پل با دشمنان دست و پنجه نرم كرد و در نهایت با اصابت گلوله به سجده‌گاه لحظات آسمانی‌اش، به شهادت رسید . او به عنوان فرمانده دلاور مدافعان پل سابله در ساعت 7 صبح روز 13آذر ماه 1360 با اصابت تیر به پیشانی‌اش (محل سجده‌گاهش) مجروح و با یك بالگرد به اهواز منتقل می‌شود . اما در بین راه بر اثر خونریزی و جراحات وارده به آرزوی دیرینه خود یعنی شهادت نائل می‌شود . آنها رفتند تا معبری سد نشود و یك وجب از خاك كشورمان به یغما نرود . امام خمینی(ره) نیز عملیات طریق‌القدس و فتح پل سابله را فتح الفتوح نامیدند كه همیشه بر تارك افتخاراتمان ماندگار شده است .
 
 

یادمان رفـیـع  (  هور ، پلاژ شهید علی هاشمی)

قـرارگـاه سـری نـصـرت سردار شهید علی هاشمی

تـالـاب هـورالـعـظـیـم

شاید تاکنون نامش را نشنیده باشی و اگر اِعرابش را نبینی تلفظش را هم نمیدانی.
شهر رفیع (rofaye) ، از توابع شهرستان هویزه و حدود ۱۳ کیلومتر آن طرف تر ، یادمانی غریب که دومین سالی بود که ما یادِمان افتاده بود که اینجا هم یادمان شهداست . یادمان شهدای قرارگاه نصرت و شهید حاج علی هاشمی ...
همانطور که یادمان شهدا بودن کل سرزمین پهناور ایران اسلامیمان را فراموش کرده ایم ...
امان از غفلت ...
( شهر رُفَیع در ۲۵ کیلومتری غرب هویزه و ۵۰ کیلومتری جنوب غرب سوسنگرد ، مرکز شهرستان دشت آزادگان و در نوار مرزی واقع است . جمعیت این شهر پنج هزار نفر است )
مسجد جامع این شهر زمانی پایگاه هسته اولیه قرارگاه به کلی سری نصرت بوده است و به دلیل اینکه این مسجد در کنار یکی از کانال های ورودی های هور العظیم قرار داشته است  ، مورد استفاده نیروهای قرارگاه نصرت قرار گرفته بود. و امروزه  پس از ثبت معنوی این بنا و راه اندازی پلاژ سیاحتی شهید هاشمی در هورالعظیم و همچنین آب و هوای بسیار مناسب و فضای بسیار زیبا، مورد استقبال کاروان های راهیان نور وعموم مردم از سراسر کشور عزیزمان ایران قرار گرفته است.)


یادمان وزیر شهید محمدجواد تندگویان روستای سادات

شهید غریب قریب


  

روستای سادات در پنج کیلومتری جنوب شرقی شهر آبادان واقع است و رود بهمنشیر از جنوب آن می گذرد. صبح روز  1359/8/9   در حالی که بیش از چهل روز از آغاز جنگ نگذشته بود و پالایشگاه آبادان شدیداً زیر آتش نیروهای عراقی بود ایشان به قصد تشویق و تقدیر از کارکنان شجاع تأسیسات نفتی عازم آبادان شد .  عراقی ها با نصب پل روی بهمنشیر و عبور از آن قصد داشتند وارد کوی ذوالفقاری شوند، مهندس محمد جواد تندگویان وزیر نفت دولت جمهوری اسلامی به همراه تعدادی از همکارانش که بی اطلاع از حضور عراقی ها قصد داشتند وارد آبادان شوند، در این روستا اسیر شدند. او پس از سالها اسارت و تحمل سخت ترین شکنجه ها در زندان های مخوف حکومت دیکتاتوری صدام به درجه رفیع شهادت نائل آمد سرانجام پس از پایان جنگ تحمیلی و تبادل اسرا ، پیکر این شهید گرانقدر به کشور بازگردانده و در تاریخ 29 آذر ماه 1370 در جوار شهدای هفتم تیر در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد . روحش شاد
شهید مهندس محمد جواد تندگویان در 26 خرداد ماه 1329 پا به عرصه هستی نهاد و پس از اخذ مدرک دیپلم در سال 1354 به تحصیل در دانشکده نفت آبادان مشغول گردید . پس از پیروزی انقلاب اسلامی با توجه به سوابق انقلابی ایشان از سوی شهید رجائی به عنوان وزیر نفت انتخاب گردید .
به پاس رشادت های این وزیر شهید ، بنای یادبودی در محل اسارت ایشان در مقابل روستای سادات جنب جاده ی قفاص  و تالاب بین المللی شادگان احداث گردیده که محل بازدید علاقمندان می باشد .

طبقه بندی: مناطق عملیاتی(یادمانها)، 
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1396/12/22 توسط مـحـمـدرضـا قـاسـمـی

از سمنان
پنجشنبه 1397/11/11 12:07
باتشکراز ارائه اطلاعات استان خوزستان خصوصاً اخبار دفاع مقدس به اطلاع می رساند نقش رزمندگان استان سمنان در قالب تیپ 21 امام رضا(ع) در منطقه نهرخین و تصرف جزیره بوارین در عملیات والفجر 8 و همچنین در عملیات کربلای 4 در قالب تیپ مستقل 12 قائم که نقش اصلی وسکستن خط دشمن را به عهده داشتند و دو عملیات در همین نقطه فقط قریب 80 شهید تقدیم کردند نامی برده نشده است .لطفاً مطالب مربوط به نهر خین اصلاح گردد .
غفور نصیری
پنجشنبه 1395/09/18 12:16
با عرض سلام و خدا قوت خدمت شما برادران بزرگوار و بانیان این سایت
بنده از رزمنده هستم و 3 ماه در منطقه پت 5 هورالعظیم حضور داشتم ، این روزها دیدن خیلی چیزها دل آدمو بدرد میاره ولی با دیدن این سایت یاد و خاطره دوران دفاع مقدس برایم زنده شد و آرامش خاصی پیدا کردم.خدا اجرتون بده ان شا الله
سه شنبه 1392/12/27 11:51

فضیلت خواندن اسماء‌‌الحسنی :

اسامی خداوند 99 اسم است که هر که خدا را به آن اسماء بخواند دعایش مستجاب میشود .
در کتاب عدده‌الداعی از حضرت رضا (ع) و آن بزرگوار از آباء گرام خود نقل فرموده‌اند: خداوند متعال نود و نه اسم است که هر که خدا را به آن اسماء بخواند دعایش مستجاب می‌شود و هر که حفظ نماید آنها را داخل بهشت می‌گردد و در خبر دیگر به این مضمون از حضرت صادق (ع) از جناب رسول اکرم(ص) روایت نموده است و آن اسماء مبارکه این است:

اللّهُ الْواحِدُ، الأحدُ، الصمدُ، الأوّلُ، الآخِرُ، السّمیعُ، الْبَصیرُ، اَلْقَدیرُ، اَلْقاهِرُ، اَلْأعْلی، اَلْباقی، اَلْعَلِیُّ، اَلْبَدیعُ، اَلْباریءُ، الأکرمُ، الظاهرُ، اَلْباطِنُ، الحَیُّ، اَلْحَکیمُ، اَلْعَلیمُ، اَلحلیمُ، الحفیظُ، اَلْحَقُ، اَلْرائی، اَلسّلامُ، اَلْسَلامُ، اَلْمُؤمِنُ، اَلْمُهیمنُ، اَلْعَزیز، اَلْجَبّارُ، اَلْمُتَکَبرُ، السیّدُ، السّبوح، اَلْشَهید، اَلْصادِقُ، اَلْصانِعُ، اَلْطاهِرُ، اَلْعَدْلُ، اَلْعَفُّو، اَلْغَفُورُ، اَلْغنیُّ، اَلْغِیاثُ، اَلْفاطرُ، اَلْفَردُ، اَلْفتّاحُ، اَلْفالِقُ، اَلْمَجیدُ، اَلوَلیَّ، اَلْمَنّانُ، اَلْمُحیطُ، المُبینُ، الْمُقیتُ، اَلْمصوَّرُ، اَلْکریمُ، اَلْکبیرُ، اَلْکافی، کاشف‌الضُّرَّ، الوِتْرُ، اَلْنُورُ، اَلْوّهابُ، اَلْناصِرُ، اَلْوَدُودُ، اَلْهادِی، اَلْوَفیُّ الْوَکیلُ، اَلْوارِثُ، اَلبِرُ، اَلْباعِثُ، اَلْتَوّابُ، اَلجلیلُ اَلْخَبیرُ، اَلْخالِقُ، خَیرُالنّاصِرین، اَلْدَّیانُ، اَلْشَکُورُ، اَلْعَظیمُ، اَلْلطیفُ، اَلْشافی.

احمدرضا
سه شنبه 1392/12/27 11:37

عجب ماهیه این اسفند....!!!!


حمید باکری : 6 اسفند

حاج حسین خرازی : 8 اسفند

امیر حاج امینی : 10 اسفند

حاج ابراهیم همت : 17 اسفند

حجت الله رحیمی : 18 اسفند

عبدالحسین برونسی : 23 اسفند

حاج عباس کریمی : 24 اسفند

مهدی باکری : 25 اسفند


هدیه به ارواح طیبه ی شهدا...مخصوصا شهدای اسفند ماه صلوات

محمود
سه شنبه 1392/12/27 11:20

چقد به این حدیث امام جعفر صادق علیه السلام ایمان داری؟؟ :

کسانی که با نگاه خویش پشت زنان را دنبال میکنند ایمن نیستند از اینکه زنان خودشان مبتلا به نگاه نا محرمان گردند.

منبع: من لا یحضره الفقیه، ج4، ص 19

مهدی
سه شنبه 1392/12/27 11:04

داستان واقعی خیانت(زنا) + حتما بخونید :

امروز یکی از دانشجوهایی که خونمون اومده بود قضیه ی جالب و در عین حال عبرت آموزی رو نقل کرد . گفت : با چند تا از رفیقام سوار تاکسی بودیم که راننده ی تاکسی برای اینکه ما رو نصیحت کنه که در این سنین جوانی مواظب خودتون باشید ، گفت : بیست سی سال قبل وقتی که 18 سالم بود ، توی محلمون یک زن خراب زندگی می کرد که شوهر هم داشت . یه بار وسوسه شدم که باهاش رابطه داشته باشم .
خلاصه وقتی که شوهرش نبود رفتم خونش و مشغول شدیم . اواخر کار بود که در خونشو زدند . زن فوری لباساشو پوشید و رفت دم در . شوهرش اومده بود . زن هم گفت : حاجی امروز آبگوشت داریم برو چند تا نون بخر و بیا . شوهرش رفت و من هم لباسمو پوشیدم و از خونه زدم بیرون . این بود تا چند سال قبل که بین روز با تاکسی رفتم خونه . همین که در را زدم ، زنم اومد در خونه و گفت : حاجی آبگوشت داریم ، برو چند تا نون بخر وبیا ! چون جمله اش دقیقا شبیه جمله ی سی سال قبل اون زن خراب بود ، ناگهان خاطره ی اون روز در ذهنم تداعی شد و دلم آشوب شد . فوری رفتم در تاکسی نشستم و منتظر شدم . بعد از لحظاتی دیدم جوانی از خانه ام بیرون زد .
صداش زدم و گفتم : سوار شو . گفت : تو کی هستی ؟ گفتم : سوار شو تا بهت بگم . وقتی سوار شد ، گفتم : من شوهر همون زنی هستم که الآن باهاش مشغول بودی ! از ترس شروع به لرزیدن کرد . گفتم : نترس ، حقم بود و خاطره ی دوران جوونیمو واسش تعریف کردم و گفتم :
تو هم منتظر چنین روزی باش !
بعد از این قضیه هم زنم رو طلاق دادم . این را براتون گفتم که مراقب رفتارتون باشید و گول وسوسه های شیطون رو نخورید...
پیامبر اکرم (ص) فرمود: هر کس با زن مسلمان یا یهودى و نصرانى و مجوسى یا کنیزى که آزاد باشد زنا کند و بدون توبه و با اصرار بر این گناه از دنیا برود، خداوند متعال سیصد در عذاب را در قبرش باز مى کند که از هر درى مارها، عقرب ها، افعى ها و اژدهاهایى از آتش بیرون آیند و او را نیش زنند که در اثر آن ، بدنش آتش گیرد و تا روز قیامت بسوزد.

m
سه شنبه 1392/12/27 11:00

داستان علت خلقت مگس؟! :

غلامی کنار پادشاهی نشسته بود. پادشاه خوابش می آمد، اما هر گاه چشمان خود را می بست تا بخوابد، مگسی بر گونه او می نشست و پادشاه محکم به صورت خود می زد تا مگس را دور کند.
مدتی گذشت، پادشاه از غلامش پرسید:«اگر گفتی چرا خداوند مگس را آفریده است؟» غلام گفت: «مگس را آفریده تا قدرتمندان بدانند بعضی وقت ها زورشان حتی به یک مگس هم نمی رسد.»

m
دوشنبه 1392/12/26 10:52

شهدا زنده اند . شهدا برای کسانی زنده اند که قدر آنها را بدانند . شهدا برای کسانی زنده اند که راه آنها را ادامه دهند .


چرا به کوی محبت نمی بری مارا؟
چرا به گوشه چشمی نمیخری مارا؟
خدا کند به دلت مهر این غلام افتد
به رنگ سرخ شهادت در آوری ما را...
m
دوشنبه 1392/12/26 10:49

شهدا زنده اند . شهدا برای کسانی زنده اند که قدر آنها را بدانند . شهدا برای کسانی زنده اند که راه آنها را ادامه دهند .
احمدرضا
شنبه 1392/12/24 14:02

ماجرای بیسکوییت خریدن استاد قرائتی :

بچه ام کوچولو بود، از من بیسکویت خواست.گفتم: امروز می خرم.
وقتی به خانه برگشتم ……
فراموش کرده بودم. بچه دوید جلو و پرسید: بابا بیسکویت کو؟
گفتم: یادم رفت!!!
بچه تازه به زبان آمده بود، گفت: بابا بَده، بابا بَده.

بچه را بغل کردم و گفتم: باباجان! دوستت دارم.
گفت: بیسکویت کو؟
دانستم که دوستی بدون عمل را بچه سه ساله هم قبول ندارد.
چگونه ما میگوئیم خدا و رسول و اهل بیت او را دوست داریم، ولی در عمل کوتاهی میکنیم؟
احمدرضا
پنجشنبه 1392/12/22 18:28
از كجا بدانیم كه هركس در جنگ كشته شده شهید است؟

ما كه نیت آدم‌ها را نمی‌دانیم. اگر كسانی بدون اعتقاد به حقانیت جبهه و جهاد به اجبار به میدان جنگ برده شده باشند واز قضا اجلشان درآن دوران فرا برسد و بمیرند (بدون آنكه نیت جهاد در راه خدا را داشته باشد) به چه اعتباری او را شهید بدانیم؟

معیار و میزان در شهادت، جهاد در راه خدا و در راه پیاده شدن احكام الهی اسلام است.

پیامبر گرامی اسلام9 می‌فرمایند:
« كشتگان سه گروهند؛ مؤمنی كه با جان و مالش در راه خدا جهاد می‌كند و آنگاه كه با دشمن مواجه می‌شود آنقدر می‌جنگد كه كشته می شود» در ادامه پیامبر9 در مورد چنین شخصی فرمود: «این همان شهیدی است كه امتحان شده است و در سرا پرده‌ای در زیر عرش مأوا می‌یابد، برتری پیامبران بر او تنها به درجه پیامبری ایشان است»

دیگری،‌مومنی است كه عملی صالح را با كار بد درهم آمیخته است او با جان ومالش در راه خدا جهاد می‌كند و آنگاه كه با دشمن مواجه می شود آنقدر می‌جنگد كه كشته شود» در ادامه پیامبر در مورد چنین شخصی فرمود: «گناهان و خطاهای او تحت الشاع شمشیر زنی او در راه خدا قرار خواهد گرفت؛ چرا كه شمشیر خطاها و گناهان را از بین می‌برد و از هر دری كه خواسته باشد به بهشت وارد می‌شود و نیز منافقی است كه با جان و مالش جهاد می‌كند و آنگاه كه با دشمن مواجه می‌شود، آنقدر می‌جنگد كه كشته می‌شود،چنین شخصی در آتش قرار دارد همانا نفاق با شمشیر پاك نمی‌شود)
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic