پس از عملیات ثامن الائمه(ع) سرهنگ علی صیاد شیرازی به فرماندهی نیروی زمینی ارتش منصوب شد . انتخاب وی که در زمان بنی صدر به جرم همکاری با سپاه مغضوب واقع شده بود در کنار فرمانده جدید سپاه محسن رضایی نزدیکی بیش تر دو سازمان ارتش و سپاه را موجب شد و این امکان به وجود آمد که فرماندهان سپاه و ارتش طرح عملیات جدید موسوم به کربلا را طراحی کنند . عملیات طریق القدس اولین مرحله از این طرح محسوب می شود . ویژگی اصلی عملیات طریق القدس گذشتن از زمین های رملی غیر قابل عبور در شمال منطقه عملیاتی بود که سبب غافل گیری دشمن گردید . با موفقیت در محور شمالی موفقیت نیروهای این محور جنوبی نیز متزلزل شد و عملیات این محور هم به پیروزی رسید . در این عملیات کلیه اهداف تامین شد ، شهر بستان و تنگه مهم چزابه آزاد شد . همچنین تصرف چزابه سبب شد که اتصال قوای دشمن در غرب کرخه و غرب کارون گسسته شود . بدین ترتیب توان ارتش عراق در جنوب تجزیه شد و زمینه مناسب برای پیروزی عملیات فتح المبین پدید آمد .

نام عملیات :  طریق القدس ( فتح بستان )

زمان اجرا :  1360/9/تا  1360/9/13 

مكان اجرا : منطقه عملیاتی چزابهشمال شهر بستان

رمز عملیات :  یا حسین(ع)

اهداف عملیات :  آزاد سازی شهر بستان و تنگه چزابهشـهـدای پـدافـنـدی آذر مـاه شـهـر تـرکـالـکـی :


1 - شهید رجبعلی غلامی  /  شهادت :  1359/9/14  جبهه اهواز

2 - شهید محمدحسین جعفری  /  شهادت :  1361/9/26  پاسگاه شرهانی=================================================

عملیات طریق القدس ؛ فتح بستان

با عزل بنی صدر از فرماندهی كل قوا و انتصاب سرهنگ صیاد شیرازی ( امیر سپهبد علی صیاد شیرازی ) به فرماندهی نیروی زمینی ارتش و انجام عملیات ثامن الائمه كه به شكست حصر آبادان معروف شد ، هماهنگی سپاه و ارتش بیشتر و ارتباط فرماندهان این دو قوا تنگ تر و محكمتر گردید و زمینه هایی تبیین استراتژی جدید در جنگ با هدف آزادسازی مناطق تحت اشغال دشمن فراهم شد . از میان طرح هایی كه در شورای عالی دفاع مطرح بود ، طرح قطع ارتباط دشمن از شمال به جنوب با آزاد سازی تنگه چزابه و آزاد سازی شهر بستان برای رسیدن به نوار مرز بین المللی نیز وجود داشت . بنابراین در بامداد 8 آذر 1360 عملیات طریق القدس با رمز مقدس یا حسین به طور همزمان در چند محور و با هدف آزاد سازی شهر بستان و رسیدن به خطوط مرزی در چزابه آغاز شد . در این نبرد كه طراح آن شهید حسن باقری بوده و فرماندهی آن را سپاه پاسداران بر عهده داشت ، 23 گردان از سپاه و 9 گردان از ارتش در مصاف با 60 گردان مجهز دشمن از چند محور ، نبرد را آغاز كردند .

 

tarigholghods-bostan.jpg

 

رزمندگان اسلام با عبور از منطقه رملی در شمال بستان ، دشمن را دور زده و بستان را فتح كردند . عبور از زمین های رملی صعب العبور سبب غافلگیری دشمن گردید و بدین ترتیب همه اهداف از پیش تعیین شده به دست آمد .

در طی یك هفته عملیات ، منطقه ای به گستره 650 كیلومتر مربع شمال شهر بستان ، تنگه استراتژیك چزابه ، 70 روستا و پنج پاسگاه مرزی آزاد شد و پس از گذشت 420 روز از آغاز جنگ تحمیلی ، رزمندگان توانستند در منطقه عمومی سوسنگرد و بستان ، در مرز بین المللی مستقر شوند .

همچنین فتح چزابه موجب شد تا اتصال قوای دشمن در غرب كرخه و غرب كارون گسسته شده و توان قوای سپاه سوم و چهارم ارتش عراق در جنوب تجزیه گردد .

این عملیات بهترین زمینه برای پیروزی در عملیات بزرگ فتح المبین تلقی می شود . در این عملیات 180 دستگاه تانك و نفربر ، 200 دستگاه خودرو ، 13 فروند هواپیما و 4 فروند هلیكوپتر منهدم و 45 گردان و گروهان از 12 تیپ و نیروهای كماندویی لشگر 5 مكانیزه ارتش عراق از بین رفته و 4046 تن از نیروهای دشمن كشته ، زخمی و اسیر شدند .

طی عملیات طریق القدس ، غنایمی نیز از دشمن به دست آمده است كه به این ترتیب گزارش شده است :

1- 100 دستگاه تانك

2- 150 دستگاه بولدوزر و ماشین های مهندسی – رزمی

3- 19 قبضه توپ 152 میلیمتری

4- 70 دستگاه نفربر

5- 250 دستگاه خودرو

6- 2 قبضه تیربار سنگین دوشكا با خودرو

7- میزان قابل توجهی سلاح مهمات

عملیات طریق القدس نخستین مرحله از استراتژی موسوم به راه كربلا بود . در این عملیات عباس كرد آبادی و احد فروغی از فرماندهان سپاه پاسداران به شهادت رسیدند.

 

خلاصه گزارش عملیات :

نام عملیات : طریق القدس ( فتح بستان )

زمان اجرا : 8/9/1360  تا  1360/9/13

مكان اجرا : منطقه عملیاتی چزابه – شمال شهر بستان

رمز عملیات : یا حسین

تلفات دشمن : 4046 كشته ، زخمی و اسیر

ارگان های عمل كننده : سپاه و ارتش

وسعت منطقه آزاد شده : 650 کیلومتر مربع

اهداف عملیات : قطع ارتباط شمال به جنوب دشمن در خاك ایران با آزاد سازی شهر بستان و تنگه چزابه و رسیدن نوار مرز بین المللی .


 ====================================================================

عملیات طریق‌القدس از عملیات‌های مشترک سپاه و ارتش در طی جنگ ایران و عراق بود.

هجوم نیروهای عراق پس از ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ سبب به‌تصرف‌درآمدن بخش وسیعی از خوزستان شد. در تاریخ ۳۱/۲/۶۰ ارتفاعات «الله اکبر» پس از ۷ ماه به دست ایرانیان افتاد و نیروهای عراق با دادن تلفات، تا ۱۲ کیلومتری بستان عقب‌نشینی کردند و سرانجام در ظهر یکشنبه ۸ آذر ۶۰ شهر بستان و ۷۰ روستای تابعهٔ آن به تصرف نیروهای ایرانی درآمدند و تا ۲۲/۹/۶۰ منطقهٔ عملیاتی طریق‌القدس به طور کامل از وجود عراقیان پاکسازی شد و پس از ۱۴ روز عملیات باموفقیت پایان یافت.

اهداف و نتایج
:

    تصرف تنگه چزابه و دسترسی به هورالهویزه
    قطع ارتباط دشمن از شمال به جنوب و قطع ارتباط راه شمالی و جنوبی که مورد استفاده ارتش عراق بود
    آزادسازی شهر بستان
    آزادسازی ۷۰ روستا و ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر از عشایر محلی
    رسیدن به مرز بین‌المللی در حد فاصل هورالعظیم
    آزادسازی منطقه‌ای با وسعت ۳۰۰–۳۵۰ کیلومتر مربع

نتیجه: آزادسازی بستان و ۷۰ روستای منطقه و ۵ پاسگاه مرزی، قطع ارتباط بین نیروهای دشمن در شمال غربی و جنوب غربی خوزستان (جاده فکه – جفیر)، تصرف تنگ چزابه و دسترسی به هورالهویزه، پاکسازی ۸۰۰ کیلومتر مربع از وجود عراقیان

تجهیزات منهدم‌شده عراق:
    ۱۸۰ تانک و نفربر
    ۲۰۰ خودرو
    ۱۳ هواپیما
    ۴ هلی‌کوپتر

توضیحات کامل در مورد عملیات
نقشه عملیات

 

===============================================================

طبقه بندی: عـمـلـیـاتـهـا، 
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 1396/09/8 توسط مـحـمـدرضـا قـاسـمـی

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic