=================================================

پاسگاه "زید"، یادمان شهدای گمنام و لب‌تشنه عملیات رمضان
جاده اهواز را كه به سمت خرمشهر می‌گیری و می‌روی، ایستگاه حسینیه را كه پشت سر می‌گذاری و وارد جاده شهید كاظمی می‌شوی، بوی پیراهن رزمندگان "رمضان" به مشامت می‌رسد.
"پاسگاه زید" ازجمله مناطق عملیاتی دفاع مقدس در خوزستان است كه تاكنون كمتر معرفی شده و از رشادت‌های رزمندگان در این منطقه كمتر شنیده‌ایم.
پاسگاه زید در دوران دفاع مقدس به پاسگاه گارد مرزی عراق تبدیل شد و رزمندگان اسلام در جریان عملیات رمضان این پاسگاه را از چنگ دشمن بعثی درآوردند و تا روزهای پایانی جنگ از آن را حفظ كردند. منطقه زید و ایستگاه حسینیه از محورهای مهم هجوم دشمن به خوزستان بود و بعثی‌ها برای دستیابی به جاده اهواز_خرمشهر به این منطقه نیاز داشتند. همچنین این منطقه یکی از محورهای مهم در عملیات‌های بزرگی مانند بیت‌المقدس و کربلای 4 و 5 بوده است.
زید، پاسگاهی مرزی است و در حد فاصل منطقه کوشک و شلمچه قرار دارد و در سال‌های جنگ همیشه ازجمله محورهای اصلی تهاجم دشمن به خاك كشور بود. به واسطه جاده بین‌المللی‌ای که تا پیش از انقلاب در کنار این پاسگاه وجود داشت، تهاجم از این مسیر به سادگی صورت گرفت و نیروهای عراقی، خود را به سه‌راه حسینیه رساندند و به طرف خرمشهر هجوم آوردند.
پاسگاه زید با دلاوری‌های رزمندگان در عملیات رمضان آزاد شد، عملیاتی كه در ماه رمضان و در تیرماه گرم و سوزان سال 61 انجام شد. رزمندگان اسلام از زید گذشتند، ولی موانع صعب‌العبور و ترفندهای جدید دشمن موجب شد مواضع ما در خاک دشمن تثبیت نشود و آخرین خط دفاعی در همین پاسگاه شکل بگیرد. پاسگاهی که شهدای آن تشنه بودند و خیلی از آن‌ها در موانع و خاکریزهای مثلثی جا ماندند. با وجود این كه نتوانستیم مواضع خود در خاک دشمن را تثبیت کنیم، ولی رزمنده‌ها در این عملیات، چه سوار بر موتور و چه پیاده آن‌قدر تانک‌های دشمن را منهدم كردند که عملیات رمضان به "شکار تانک" معروف شد.
در این عملیات رزمندگان لشکر 41 ثارالله در سه محور از همین نقطه به عراقی‌ها حمله کردند. در یکی از محورها خط دشمن را شکسته و از آن عبور كردند. در محور میانی، جنگ سختی درگرفت و نیروهای ایرانی و عراقی در جنگی تن به تن درگیر شدند. در محور سوم، بچه‌ها در میدان مین گرفتار شدند و نتوانستند به خط دشمن برسند و تعدادی از آن‌ها اسیر شدند و تعدادی نیز از همین نقطه پركشیدند.
بار دیگر در سال 62 پاسگاه زید، یکی از محورهای حمله به دشمن در عملیات "خیبر" بود که این‌بار هم از این محور موفق به کسب نتیجه نشدیم. از آن زمان به بعد پاسگاه زید خط پدافندی شد و تا پایان جنگ دیگر حرکت قابل توجهی در این منطقه صورت نگرفت. عراق باز هم از همین منطقه به كشور حمله کرد.
"رمضان" عملیات بسیار سختی بود كه در روزهای گرم تابستان جنوب انجام شد و در جریان این عملیات بسیاری از رزمندگان، لب‌تشنه شهید شدند. 12 شهید گمنام این عملیات در تقاطع جاده شهید شاه‌حسینی و دژ جمهوری به خاك سپرده‌اند و در سال 85 نیز به همت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس بر مزار این شهیدان یادمانی ایجاد شد.
ایستگاه حسینیه و كانال پرورش ماهی در نزدیكی پاسگاه زید قرار دارند. ایستگاه راه‌آهن حسینیه در حدفاصل شهرهای اهواز و خرمشهر قرار داشت و پیش از جنگ تحمیلی ساختمان‌ها و تاسیسات فراوانی در اطراف آن قرار داشت. این ایستگاه در سه‌راهی مشهور به حسینیه قرار داشت و حدود 35 كیلومتر با خرمشهر فاصله داشت. در روزهای ابتدای جنگ، حسینیه از محورهای مهم و اصلی هجوم بعثی‌ها بود. كانال مصنوعی پرورش ماهی نیز كه آن هم در نزدیكی پاسگاه زید قرار داشت، در سال 1350 ساخته شد و 30 كیلومتر طول و یك‌ كیلومتر عرض داشت و آب نهر كتیبان به درون آن پمپاژ می‌شد. در سال‌های جنگ اطرافش پر از میدان‌های مین و موانع مختلف بود و اطراف كانال تعداد زیادی تیربار كار گذاشته شده بود. /

======================

زید نام پاسگاهی است در شمال منطقه عمومی شلمچه در غرب جاده اهواز – خرمشهر که از محورهای هجوم اولیه عراق و از راه های دستیابی به جاده اهواز – خرمشهر همچنین یکی از محورهای عملیات بیت المقدس بوده است. یادمان پاسگاه زید به یاد شهدای عملیات رمضان بنا گردیده است. عملیات رمضان در 23 تیرماه 61 در منطقه عمومی شمال شلمچه تا منطقه کوشک انجام گردیده و پاسگاه زید یکی از محورهای عملیات بوده است. پس از جنگ تحمیلی تعداد زیادی از پیکرهای شهدای عملیات رمضان توسط کمیته جستجوی مفقودین در این منطقه کشف شد. 12 شهید گمنام خاکسپاری شده در این یادمان همه ساله میزبان زائران کاروان های راهیان نور می باشد. /
وقتی در جاده اهواز خرمشهر از ایستگاه حسینیه به سمت غرب (جاده شهید کاظمی )بروی پس از طی مسافتی به مزار تعدادی از شهدای گمنام عملیات رمضان می رسی .منطقه زید و ایستگاه حسینیه از محورهای مهم هجوم دشمن به خوزستان بود که عراق از این طریق به جاده اهواز- خرمشهر دست یافت . این منطقه یکی از محورهای مهم عملیات های بزرگ رمضان،خیبر می باشد . /

لب های تشنه عملیات رمضان
جاده اهواز را كه به سمت خرمشهر می‌روی و «ایستگاه حسینیه» را كه پشت سر می‌گذاری و وارد جاده شهید كاظمی می‌شوی، بوی پیراهن رزمندگان "رمضان" به مشامت می‌رسد.
"پاسگاه زید" از جمله مناطق عملیاتی دفاع مقدس در خوزستان است كه تاكنون كمتر معرفی شده و از رشادت‌های رزمندگان در این منطقه كمتر شنیده‌ایم.
پاسگاه زید در دوران دفاع مقدس به پاسگاه گارد مرزی عراق تبدیل شد و رزمندگان اسلام در جریان «عملیات رمضان»، این پاسگاه را از چنگ دشمن بعثی درآوردند و تا روزهای پایانی جنگ از آن را حفظ كردند. منطقه زید و ایستگاه حسینیه از محورهای مهم هجوم دشمن به خوزستان بود و بعثی‌ها برای دستیابی به جاده اهواز_خرمشهر به این منطقه نیاز داشتند. همچنین این منطقه یکی از محورهای مهم در عملیات‌های بزرگی مانند بیت‌المقدس و عملیات‌ها کربلای 4 و 5 بوده است.
زید، پاسگاهی مرزی است و در حد فاصل منطقه کوشک و شلمچه قرار دارد و در سال‌های جنگ همیشه ازجمله محورهای اصلی تهاجم دشمن به خاك كشور بود. به واسطه جاده بین‌المللی‌ای که تا پیش از انقلاب در کنار این پاسگاه وجود داشت، تهاجم از این مسیر به سادگی صورت گرفت و نیروهای عراقی، خود را به سه‌راه حسینیه رساندند و به طرف خرمشهر هجوم آوردند.
پاسگاه زید با دلاوری‌های رزمندگان در عملیات رمضان آزاد شد، عملیاتی كه در ماه رمضان و در تیرماه گرم و سوزان سال 61 انجام شد. رزمندگان اسلام از زید گذشتند، ولی موانع صعب‌العبور و ترفندهای جدید دشمن موجب شد مواضع ما در خاک دشمن تثبیت نشود و آخرین خط دفاعی در همین پاسگاه شکل بگیرد. پاسگاهی که شهدای آن تشنه بودند و خیلی از آن‌ها در موانع و خاکریزهای مثلثی جا ماندند.
با وجود این كه نتوانستیم مواضع خود در خاک دشمن را تثبیت کنیم، ولی رزمنده‌ها در این عملیات، چه سوار بر موتور و چه پیاده آن‌قدر تانک‌های دشمن را منهدم كردند که عملیات رمضان به "شکار تانک" معروف شد. در این عملیات رزمندگان لشکر 41 ثارالله در سه محور از همین نقطه به عراقی‌ها حمله کردند. در یکی از محورها خط دشمن را شکسته و از آن عبور كردند. در محور میانی، جنگ سختی درگرفت و دو طرف در جنگی تن به تن درگیر شدند. در محور سوم، رزمندگان در میدان مین گرفتار شدند و نتوانستند به خط دشمن برسند و تعدادی از آن‌ها اسیر شدند و تعدادی نیز از همین نقطه پركشیدند.
بار دیگر در سال 62 پاسگاه زید، یکی از محورهای حمله به دشمن در عملیات "خیبر" بود که این‌بار هم از این محور موفق به کسب نتیجه نشدیم. از آن زمان به بعد پاسگاه زید خط پدافندی شد و تا پایان جنگ دیگر حرکت قابل توجهی در این منطقه صورت نگرفت. عراق باز هم از همین منطقه به كشور حمله کرد.
"رمضان" عملیات بسیار سختی بود كه در روزهای گرم تابستان جنوب انجام شد و در جریان این عملیات بسیاری از رزمندگان، لب‌تشنه شهید شدند. 12 شهید گمنام این عملیات در تقاطع جاده شهید شاه‌حسینی و دژ جمهوری به خاك سپرده‌اند و در سال 85 نیز به همت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس بر مزار این شهیدان یادمانی ایجاد شد.
ایستگاه حسینیه و كانال پرورش ماهی در نزدیكی پاسگاه زید قرار دارند. ایستگاه راه‌آهن حسینیه در حدفاصل شهرهای اهواز و خرمشهر قرار داشت و پیش از جنگ تحمیلی ساختمان‌ها و تاسیسات فراوانی در اطراف آن بودند. این ایستگاه در سه‌راهی مشهور به حسینیه قرار داشت و حدود 35 كیلومتر با خرمشهر فاصله داشت.
در روزهای ابتدای جنگ، حسینیه از محورهای مهم و اصلی هجوم بعثی‌ها بود. كانال مصنوعی پرورش ماهی نیز كه آن هم در نزدیكی پاسگاه زید قرار داشت، در سال 1350 ساخته شد و 30 كیلومتر طول و یك‌ كیلومتر عرض داشت و آب نهر كتیبان به درون آن پمپاژ می‌شد. در سال‌های جنگ اطرافش پر از میدان‌های مین و موانع مختلف بود و اطراف كانال تعداد زیادی تیربار كار گذاشته شده بود.  /

=================================================

  


طبقه بندی: مناطق عملیاتی(یادمانها)، 
برچسب ها: یادمان پاسگاه زید، شهدای عملیات رمضان، کوشک،  
نوشته شده در تاریخ جمعه 1396/04/23 توسط مـحـمـدرضـا قـاسـمـی

محمد
جمعه 1394/10/11 21:24
شنیدن رشادت ها و فداکاری های رزمندگان در عملیات رمضان آن هم با زبان روزه باعث میشه که ما به خودمون ببالیم که چه جوانهای باغیرتی داشتیم.از اونجایی که پدر من هم در این عملیات شهید شده ناخواسته هر مطلب و موضوعی که به هر نحو مربوط به این عملیات بشه ذهن من رو ترغیب میکنه.انشااله همگی ما بتوانیم از رهروان صدیق شهدا و امام شهدا و نایب برحقش حضرت امام خامنه ای باشیم.آمین یارب العالمین.
جولائی
جمعه 1394/06/20 17:18
من تازه ساییتتون رو دیدم ،موفق ،مویید،پیروز باشید.
پرویز مدنی
شنبه 1394/01/22 22:06

باسلام به روح پرفتوح امام شهدا و شهدای عزیز بویژه شهدای منطقه کوشک و پاسگاه زید و شهدای عملیات رمضان . دو بار توفیق حضور در مناطق جنوب را داشتم . و معتقدم این توفیق شامل هر کسی نمی شود از این نظر خرسندم . من هم مانند برادر رضا قاسم پور گمشده ای داشتم . البته پیکر مطهرش بدستمان رسید ولی دوست داشتم منطقه ای که برادرم برای دفاع از حریم میهن مقدس جمهوری اسلامی ایران بدرجه رفیع شهادت نایل آمده را ببینم . به محض رسیدن منقلب شدم به خدا انگار برادرم با همرزمانش به استقبالم آمده بودند . دو ساعتی را با خودم خلوت کردم و با آنها به عشق بازی پرداختم . در بازگشت هم عکسش را در آنجا گذاشتم . دوستانی که توفیق زیارت شهدا را در یادمان عملیات رمضان را دارند نام شهید مرادگلدی مدنی از شهدای ترکمن صحرا شهرستان آق قلا می باشد .
sina
سه شنبه 1393/12/5 18:56
خیلی خوب بود عموی من توی پاسگاه زید شهید شده
رضا قاسم پور
سه شنبه 1393/12/5 18:55

باسلام
متشكرم از پیام وعكسهای خوبتون
بنده دوبار سعادت حضور در این منطقه قسمتم شده است و یك بار در نوروز 90 و یكبار حدود دوهفته پیش (بهمن 93) ، هر بار به عشق پدر و پیدا كردن محل شهادتش این مسیر رو رفتم ولی توفیق نشد محل دقیق را پیدا كنم .
بنده در حدود 15 سال پیش كه به بهشت رضا شهرستان خرم آباد جهت خواندن فاتحه به مرقد پدر رفته بودم یكی از همرزمان بطور اتفاقی آمد و جریان شهادت ایشان را بیان نمود . كه از گفته های ایشان آدرسی از ریل آهن و حمامی كه در منطقه پاسگاه زید بود بیان نمود كه پدر عزیزم در روز تاسوعا حسینی در چند متری حمام با اثابت تركش خمپاره بشهادت رسید لذا هر عزیزی از این آدرس یا خاطراتی از ایشان دارد با تماس یا گذاشتن عكس آن منطقه بنده را خوشحال خواهد نمود.
البته در حضور دوم بنده در این منطقه سربازان كشیك آنجا آدرس 4 كیلومتر جلوتر از یادمان رمضان در مرز عراق را دادن كه امكان ورود به آنجا نبود
پـاسـخ مـحـمـدرضـا قـاسـمـی: شادی روح شهدا صلوات
مریم
پنجشنبه 1393/09/13 12:40
ای کاش بتوانیم به قول هامون که به شهدا دادیو عمل کنیم
پـاسـخ مـحـمـدرضـا قـاسـمـی: ان شاءالله
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات