1 -  شـهـیـد جـاویـدالـاثـر جـمـشـیـد تـرکـالـکـی
2 -  شـهـیـد حـمـیـد مـحـمـدزاده
3 -  شـهـیـد صـادق جـعـفـری
شـادی روح شـهـدا صـلـوات
در تاریخ1367/4/4ارتش عراق پس از به کارگیری وسیع سلاح شیمیایی ، با سپاه های سوم ، ششم و گارد به جزایر مجنون و منطقه جفیر و شمال کوشک و طلائیه هجوم آورد و مناطق آزاد شده در عملیات خیبر و بدر را اشغال کرد .
پس از سقوط هواپیمای ایرباس مسافربری ایران در خلیج فارس در روز یكشنبه 12 تیرماه 1367 با 275 مسافر و 16 خدمه که مورد حمله ناو آمریکایی وینسنس قرار گرفته بود و در شرایطی که همه جهان یک صدا ایران را برای قبول آتش بس تحت فشار گذاشته بودند و ارتش عراق بدون توجه به انسانیت و قوانین بین المللی به طور گسترده بر علیه جبهه های ایران تسلیحات شیمیایی به کار می برد ، آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان نماینده امام و جانشین موقت ایشان در فرماندهی کل قوا در تاریخ 27/4/1367 اعلام کردند که ایران رسماً قطعنامه 598 را پذیرفته است . طبق این قطعنامه دو طرف باید سریعاً و با نظارت نیروهای سازمان ملل به مرزهای بین المللی رسمی بازگشته و آتش بس را بپذیرند و کمیته ایی از سوی سازمان ملل جهت تشخیص متجاوز تشکیل خواهد شد . دو روز بعد امام (ره) در یک سخنرانی پذیرش قطعنامه را همچون نوشیدن جام زهری دانستند .لحظات نفس‌گیر چهارم تیرماه ۶۷ چگونه گذشت ؟؟؟=================================================

در تاریخ 1367/4/4 ارتش عراق پس از به کارگیری وسیع سلاح شیمیایی ، با سپاه های سوم ، ششم و گارد به جزایر مجنون و منطقه جفیر و شمال کوشک و طلائیه هجوم آورد و مناطق آزاد شده در عملیات خیبر و بدر را اشغال کرد .
پس از سقوط هواپیمای ایرباس مسافربری ایران در خلیج فارس در روز یكشنبه 12 تیرماه 1367 با 275 مسافر و 16 خدمه که مورد حمله ناو آمریکایی وینسنس قرار گرفته بود و در شرایطی که همه جهان یک صدا ایران را برای قبول آتش بس تحت فشار گذاشته بودند و ارتش عراق بدون توجه به انسانیت و قوانین بین المللی به طور گسترده بر علیه جبهه های ایران تسلیحات شیمیایی به کار می برد ، آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان نماینده امام و جانشین موقت ایشان در فرماندهی کل قوا در تاریخ 27/4/1367 اعلام کردند که ایران رسماً قطعنامه 598 را پذیرفته است . طبق این قطعنامه دو طرف باید سریعاً و با نظارت نیروهای سازمان ملل به مرزهای بین المللی رسمی بازگشته و آتش بس را بپذیرند و کمیته ایی از سوی سازمان ملل جهت تشخیص متجاوز تشکیل خواهد شد . دو روز بعد امام (ره) در یک سخنرانی پذیرش قطعنامه را همچون نوشیدن جام زهری دانستند .
عراق به تصور اینکه دلیل پذیرش قطعنامه ضعف نظامی ایران است از روز 31 تیرماه ، دست به حمله عمومی در کلیه جبهه ها زد تا بعداً در مذاکرات صلح دست بالا را داشته باشد .
در جنوب ، با یک پیشروی سریع ، ضمن تصرف شلمچه ، طلائیه و پادگان حمید ، خرمشهر را یک بار دیگر محاصره کرد و از سمت موسیان هم با در هم شکستن مواضع خودی شهرهای موسیان و دهلران را اشغال و تا دشت عباس پیشروی نمود . در جبهه غرب ، شهرهای مهران ، سومار ، قصر شیرین و سرپل ذهاب سقوط کرده و صالح آباد و گیلان غرب محاصره شدند . ضمن اینکه نیروهای ضد انقلاب با عبور از مواضع دو طرف ، کرند و اسلام آباد را اشغال و آماده پیشروی به سمت کرمانشاه گشتند . در جبهه شمال غرب هم به سمت سردشت ، مریوان و بانه پیشروی کردند اما همانطور که فرماندهان سپاه پیشبینی کرده بودند بدون استقرار در مناطق متصرف شده به پشت مرز بازگشتند . سپاه ، ارتش و بسیج بلافاصله با کلیه امکانات وارد عمل شده و حتی بسیاری از کسانی که تا قبل از آن به جبهه نرفته بودند خود را به مناطق جنگی رساندند . عراقی ها به سرعت عقب رانده شده و نیروهای ضد انقلاب در عملیات معروف مرصاد قلع و قعم گشتند . ارتش عراق با تلفات سنگینی در حال عقب نشینی بود و بویژه در جبهه کرمانشاه دیگر هیچ مانعی برای ورود نیروهای ایرانی به داخل خاک عراق و پیشروی به سمت بغداد باقی نمانده بود . در این شرایط دولت عراق در 15 مردادماه اعلام کرد که قطعنامه را پذیرفته است . نیروهای ایرانی از مرز عبور نکردند و در تاریخ 29 مرداد با حضور نیروهای سازمان ملل رسماً آتش بس برقرار گردید .
پس از آتش بس ، برخی مناطق مرزی نظیر طلائیه ، چزابه ، سومار و نفت شهر همچنان در اختیار عراق بود و آنها را تخلیه نمی کرد . اما با آغاز جنگ کویت ، این مناطق تحویل ایران گردید و مذاکرات صلح به سرانجام رسید .
مرصاد پایان افتخارآفرین هشت سال دفاع مقدس و سقوط جاویدان منافقین .

==================================================

این روزها که در آن هستیم سالگرد حمله تک سراسری عراق بعد از پذیزش قطعنامه 598 از سوی ایران است.  سال 67 این روزها پس از این که امام راحل (ره) جام زهر پذیزش قطعنامه را نوشید و ایران به صورت رسمی اعلام کرد که قطعنامه را می پذیرد همان گونه که پیش از ان گمان می رفت صدام این امر را ناشی از ضعف جمهوری اسلامی تعبیر کرد و دوباره فیلش یاد هندستان کرد و سرمست از پیروزی های به دست آمده در باز پس گیری فاو ، جزیره مجنون و فاو در تک های گسترده شیمیایی و حملات بسیار گسترده سعی کرد تا با استفاده از فرصت خوزستان را به اشغال درآورد و تعداد زیادی از نیروهای نظامی ایران را به اسارت درآورد تا بتواند پای میز مذاکره امتیازات زیادی از ایران بگیرد و به آمال و آرزوی شومش در انضمام خوزستان عزیز به خاک عراق موفق شود.
عواملی چند در پدید آمدن این شرایط دخیل بود. طولانی شدن جنگ سبب کاهش انگیزه در نیروهای تکور ایران شده بود. پشتیبانی جنگ به شدت مشکل شده بود و تدارکات جنگ به دلیل جنگ نفت کش ها و حملات مکرر به سکوهای نفتی ایران و از آن بدتر وضع اسفبار قیمت نفت تا حدی که به بشکه ای 5 دلار رسیده بود و همان درآمد ناچیز نیز باید صرف مردم می شد تا از قحطی و آسیب های شدید ناشی از آن در امان بمانیم. بودجه نظامی ناچیز ایران نیز کارساز نبود چرا که فروشندگان حاضر به فروش تسلیحات به ایران نبودند و دلالان و سرنخ های ایران توسط سازمان های امنیتی اروپا و امریکا کور شده بود.
از دیگر سو مسئله مهم دیگر کاهش نیروهای بسیجی حاضر در عرصه بود. استراتژی دفاعی ایران در طول جنگ استفاده از اهرم نیروی انسانی با انگیزه به صورت زیاد و گسترده بود تا بتواند برتری تسلیحاتی عراق را پوشش دهد، اما در این مقطع نیروی بسیجی به علت رکود شدید حاکم بر جبهه ها خیلی کم اعزام می شد و این امر به علاوه بسته شدن راهکارهای عملیات در جنوب و کشیده شدن جنگ به غرب و پس از آن عملیات والفجر10 و استفاده شدید عراق از سلاح شیمیایی که منجر به قفل شدن جبهه غرب شد، تمام جبهه را  در رکود بی سابقه قرار داد و توان هرگونه مانوری را از فرماندهان ایرانی سلب می کرد. عراقی ها اما به شدت تقویت شده بودند و از سوی دیگر امریکا خود به طور مستقیم وارد جنگ شده بود. همه اینها دست به دست هم داد تا عراق سلسله عملیات های موج دوم استراتژی دفاع متحرک را شروع کند و با استفاده از امواج گسترده نیروی پیاده و زرهی با پشتیبانی گسترده هوایی و استفاده از سلاح های شیمیایی به طور بی سابقه و بسیار وسیع تک هایی را برای بازپس گیری مناطق آزاد شده ایران شروع کند. فروردین ماه سال 67 فاو اولین مرحله بود. در این عملیات هلی کوپترهای امریکایی به طور مستقیم از خاک کویت به نیروهای ایران مستقر در فاو حمله کردند و عراقی ها از شمال و غرب دست به محاصره فاو زدند. استفاده گسترده از شیمیایی نیروهای ایرانی را کاملا زمینگیر کرده بود و عراقی ها آسوده در تانک های کولردار T-72 نشسته بودند و پیش می آمدند. نهایتا با توجه به تعداد کم نیروهای خودی دستور عقب نشینی صادر و نیروها عقب آمدند ولی در عین حال متاسفانه تعدادی از نیروها جا ماندند و به اسارت درآمدند و برخی دیگر که برای عقب نشینی پوشش می دادند آن قدر ایستادند تا شهید شدند و بعدها استخوان هایشان از اروند گرفته شد. با انهدام پل فاو توسط قرارگاه تخریب صابرین جلوی عبور عراق از رودخانه گرفته شد ولی فاو برای همیشه تخلیه شد.
با استفاده از همین شیوه فکه و جزیره مجنون و شلمچه نیز مورد حمله قرار گرفت. البته با عملیات بیت المقدس 7 که در منطقه شلمچه اجرا شد جلوی پیشروی عراقی ها به سمت خرمشهر و تصرف شلمچه گرفته شد. این عملیات که آخرین عملیات قبل از پذیرش قطعنامه بود یکی از مظلومانه ترین نبردها در تاریخ جنگ بود. به نحوی که بسیاری از نیروها صرفا به خاطر گرمای تیرماه شلمچه و تشنگی به شهادت رسیدند. هر چند در همین عملیات بچه بسیجی های کم سن و سال پیاده دنبال تانک ها می کردند و شکارشان می کردند.
با حضور امریکا به صورت مستقیم در جنگ و ساقط کردن هواپیمای مسافربری پیام های روشنی به ایران داده شد. از دیگر سو حمله عراق به حلبچه نیز روی دیگر این سکه بود. همه اینها عزم جدی دشمن برای پایان دادن به جنگ به هر ترتیب نشان می داد. حتی برخی احتمالات از حمله هسته ای یا شیمیایی به شهرهای بزرگ خبر می داد. به همین دلایل و بری دلایل دیگر برخی از مسئولین تصمیم به اتمام جنگ گرفتند و نزد امام رفتند. امام ابتدا حاضر به پذیرش نبود ولی نظر مسئولین مخصوصا هاشمی به عنوان فرمانده جنگ بر پذیرش قطعنامه بود. بالاخره امام با شجاعت و فداکاری از همه حرف هایش گذشت و برای مصالح کشور و اسلام تصمیم به نوشیدن جام زهر کرد. پیام امام به مناسبت پذیرش قطعنامه یکی از تاثیرگذارترین پیام های امام بود. در این پیام تا حدی قضیه روشن شد. مظلومیت از کلمات امام فرو می ریخت.
بعد از پیام امام شور عجیبی بین مردم و مخصوصا نیروهای بسیجی جریان گرفت. بسیاری به شدت خود را سرزنش می کردند که چرا به جبهه نرفتند تا امام مجبور شد قطعنامه را بپذیرد. مثلا یکی از بچه ها می گفت: این همه شعار دادیم ما اهل کوفه نیستیم امام تنها بماند آن وقت آخر امام را تنها گذاشتیم.
صدام پس از پذیرش قطعنامه مغرور از تجهیزات قوی و گسترده اش با شدت حمله ای مانند تک ابتدایی جنگ -اما بسیار گسترده تر به حدی که اگر در ابتدای جنگ با 3 لشگر به خوزستان حمله کرد در این حمله 13 لشگر را مورد استفاده قرار داد.- را شروع کرد و خرمشهر را مورد تهدید قرار داد با مقاومت شدید رزمندگان نتوانست وارد شهر شود ولی خرمشهر را دور زد و در مسیر جاده اهواز خرمشهر به سمت اهواز به راه افتاد. با پیام امام به سپاه مبنی بر این که اینجا جنگ سرنوشت است و باید متر به متر بجنگید، سپاه با استفاده از نیروهای بسیجی گسترده که وارد جبهه ها شده بود نبرد و دفاع سراسری جاده اهواز خرمشهر را به صورت نامنظم و چریکی شروع کرد. نیروها آرپی جی به دوش پیاده لابلای تانک های عراقی می دویدند و تانک شکار می کردند. جنگ به حدی نزدیک و تن به تن شده بود که تانک های توانایی مانور را از دست داده بودند. با تلفات سنگین وارد شده عراق تصمیم به عقب نشینی گرفت ولی دوباره تجدید قوا کرده و حمله می کرد. مجموعا سه بار عراق تا مرز عقب زده شد و بالاخره صدام رضایت داد که برگردد و دست از پا دراز تر برگشت.
این عملیات با استفاده از نیروی انسانی شهادت طلب نیروهای خودی توانستند با ابتدایی ترین تجهیزات جلوی تک دشمن که هدف شومی را در سر می پروراند فائق آیند.
نیروها تازه از درگیری جنوب فارغ شده بودند که خبرهای بدی از غرب به گوش رسید. آری منافقین حمله کرده بودند.

==============================================

جـمـعـه 3 تـیـر 1367  جـزیـره مـجـنـون  ، جـاده ی خـنـدق :

بعدازظهر بود. هوای شرجی جزیره مثل سرب بر سینه ها سنگینی می کرد. نوبت تعویض شیفتم بود. از اتاقک دکل دیده بانی پایین آمدم و جایم را با دوستم عوض کردم.
بالای دکل، رفتارهای دشمن تا عمق مواضع شان در خط اول و دوم را در فرم های مخصوص ثبت کرده بودم .
عبور و مرور دشمن در آن سوی منطقه ی الکساره، البیضه، الصخره، الهدامه و الکرام، تحرکات و نقل و انتقالات آنان در اتوبان العماره –  بصر پشت کانال احداثی صویب و جاده های خاکی منتهی به جزایر مجنون، حکایت از یک پاتک سنگین داشت .  تجمع دشمن در جنوب جزایر، قسمت غرب هور زیاد بود .  لودر عراقی ها در پشت خاکریز اول روبه روی جزیره جنوبی خاک برداری می کرد .  شکاف هایی در این خاکریزها در فواصل چهارصد، پانصدمتری هم در لجمن دیده می شد .  دشمن کنار سیل بند اول خود خاکریز زده بود .  عراقی ها از شکاف هایی که ایجاد کرده بودند ، قایق های خود را درون آب ها و نی ها می آوردند.
هر روز گزارش دیده بانی را برای ارسال به اطلاعات قرارگاه سپاه ششم ، تحویل فرمانده ی اطلاعات می دادیم . از چند روز قبل شایع شده بود دشمن قصد دارد در جزیره مجنون پـاتـک بزند .
بعد از عملیات خـیـبـر  و  بـدر  عراقی ها برای جلوگیری از حملات احتمالی نیروهای ایرانی ، ضمن پمپاژ آب رودخانه ی دجله به منطقه ی هورالعظیم ، روبه روی خطوط مقدم شان در جزایر مجنون ، سیم های خاردار حلقوی ، تونلی ،  تک رشته ای ،  عنکبوتی ،  موانع خورشیدی ،  نصب تله های انفجاری و بشکه های فوگاز ،  مین های منور و ضد نفر ایجاد کرده بودند.
سردار سرلشکر شهید علی هاشمی وفرماندهان سپاه ششم در ماههای آخرین جنگ (۱۳۶۷) باعلم به اینكه دشمن درتدارك حمله‌ای وسیع برای بازپس گیری جزایرمجنون می‌باشد تمام تلاش ومساعی خود را بابسیج امكانات موجود برای حفظ جزایر انجام دادند. در این رهگذر شهید نریمی نیز همچون فرمانده شجاع خودبی وقفه وشبانه روز درپی تلاش برای جلوگیری ازتك دشمن وحفظ جزایر بود. سرانجام در تاریخ ۴/۴/۱۳۶۷ حمله سنگین دشمن به جزایر آغاز شد. علیرغم دفاع جانانه رزمندگان اسلام، دشمن تا بن دندان مسلح به دلیل برتری تجهیزات و یورش توپخانه‌ای سنگین موفق به شكست خطوط خودی و پیشروی در جزایر شد. شهیدعلی هاشمی و فرماندهان سپاه ششم كه در قرارگاه عملیاتی خاتم الانبیاء ۴ حضور داشتند علیرغم خروج نیروهای تحت فرمانش ازجزایر ودستور فرماندهان عالی رتبه جنگ مبنی بر بازگشت به عقب از ترك قرارگاه خودداری نمود وسعی داشت با نیروهای تحت فرمان خودمحلی رابرای صف آرائی و مقاومت در برابر هجوم و پیشروی دشمن درخاك خودی آماده نماید. در همین زمان دشمن اقدام به هلی برد و پیاده نمودن نیرو در محوطه قرارگاه خاتم الانبیاء ۴ نمود.
سردار شهید علی هاشمی به اندك یاران خود كه سلاحی برای برای دفاع نداشتند دستورداد تل محل قرارگاه را ترك نموده و از طریق آبهای هورخودرااز چنگ دشمن و تسلیم شدن برهانند. شهید علی هاشمی و شهید مهدی نریمی بهمراه شخصی بنام هوشنگ جووند از طریق پشت قرارگاه مسافتی را از محل دور شدند سپس آن سه از هم جداشدند و هوشنگ جووند پس از اندكی اسیر شد و پس از آن دیگر هیچكس از سرنوشت آن عزیزان اطلاعی نداشت و جستجوی آثاری از آنها در محل مفقودیت و حتی پس از سقوط صدام در عراق به نتیجه نرسید. سرانجام پس از سالها گرد غربت و تنهائی، بقایای اجساد مطهر آن شهیدان عزیز در تفحص محل شهادتشان یافت شد و به میهن اسلامی بازگشتند.
یادمان شهدای هور در نقطه صفر مرزی در انتهای جاده شهید همت در مقابل جزیره مجنون شمالی قرار دارد.


=====================================

عملیات پدافندی جزایر مجنون :

1367/4/4
جزایر مجنون در داخل هورالعظیم از نقاط مهم و استراتژیک جنگ بود که در عملیات خیبر در اسفند سال 1362 توسط رزمندگان اسلام فتح شد و مبنایی بود برای نفوذ به خاک عراق که در عملیات بدر در سال 1363 مورد استفاده قرار گرفت ولی به نتیجه نرسید ...
موقعیت خاص جغرافیائی جزایر مجنون اجازه یک پدافند طولانی و مطمئن را نمی داد و وجود مناطق وسیع آب گرفتگی هور ضمن تسهیل انجام عملیات های چریکی ،محدودیت پدافندی به وجود می آورد ، لذا دشمن با توجه به حساسیت منطقه و آگاهی از موارد بالا دقیقاً بعد از 30 روز که از موفقیت حمله اش از شلمچه می گذشت ، با حفظ دور حملات خود نبرد دیگری را در این منطقه آغاز نمود ...
سپاه ششم و سوم ،‌ گارد ریاست جمهوری و لشکر 25 عراق با هدف باز پس گیری جزایر مجنون و ایجاد زمینه برای ادامه حملات خود اقدام به انجام عملیات آفندی نمودند ...

نتیجه :
- در این عملیات نیز دشمن با استفاده از حفظ دورتک و افزایش روحیه آفندی موجب تزلزل در خطوط رخنه پذیر خودی شد و جزایر مجنون را پس گرفت ... مجموع مناطق پس گرفته شده توسط دشمن شامل مناطقی است که در عملیات خیبر توسط نیروهای خودی تصرف گردید ...
- تعدادی از نفرات دشمن کشته و زخمی شدند ...

=====================================

عملیات پدافندی طلائیه - کوشک :

1367/4/4
با تداوم عملیات های عراق و بازپس گیری مناطق در تصرف ایران ، وضعیت عمومی مناطق عملیاتی جنوب در نیمه اول سال 1367 چندان مناسب نبود و دشمن با استفاده از توان فوق العاده به دست آمده در افزایش نیرو و ادوات جنگی و بهره گیری از بحران موجود در منطقه ، نه تنها از موضع دفاعی بیرون آمده و اقدام به بازپس گیری خاک خود می نمود ، بلکه با استفاده از برهم زدن سازمان رزم رزمندگان ایرانی ، ‌قصد تعرض و ادامه عملیات به داخل خاک ایران را داشت ... هجوم عراق در محور طلائیه به کوشک در چهارم تیرماه 1367 آغاز گردید و 5 روز به طول انجامید یگانهای حمله کننده عراقی همان یگانهایی بودند که در همین روز جزایر مجنون را بازپس گرفته و مواضع لشکر 92 زرهی از نیروی زمینی ارتش را مورد هجوم قرار دادند ... به نظر می رسید که عراق چهار هدف عمده را در عملیات خود از اول تیرماه دنبال می کرد :
1- پیش روی به داخل خاک ایران
2- گرفتن اسیر برای مذاکرات صلح
3- رسیدن به اهداف خود در روزهای اول جنگ
4- وادار کردن ایران به پذیرش قطعنامه 598

سرلشگر شهید محمدعلی شفیعی از افسران نیروی زمینی ارتش در این محور و این تاریخ به شهادت رسید ...

نتیجه :
- دشمن در روزهای اولیه از مواضع نیروهای ایرانی عبور کرده و حتی تا جاده اهواز – خرمشهر پیش روی نموده و بر اثر فشار نیروهای خودی به مواضع خود در نوار مرزی عقب نشینی کرد ...
در این نبرد نابرابر خسارت قابل توجهی به تجهیزات و ادوات جنگی عراق وارد آمد ...

================================================

عملیات های تیر ماه

3/تیر/66   عملیات نصر 5 ، جنوب غربی سردشت در منطقه مرزی شمال عراق
4/تیر/64  عملیات قدس 2 ، منطقه هورالهویزه عراق
4/تیر/67  حمله گسترده ی ارتش عراق درجبهه جنوب وبازپس گیری جزایر مجنون و منطقه ی شمالی كوشك
5/تیر/64  عملیات(ایذائی ) ظفر 2 ،منطقه ی پنجوین عراق
7/تیر/64  عملیات(ایذائی) ظفر3 -شمال غرب كشور
7/تیر/66  عملیات فتح 7 ، منطقه حلبچه ، شانه دری ، اربت درشمال عراق
8/تیر/66  بمباران شیمیائی سردشت - روزملی مبارزه با سلاحهای شیمیائی ومیكروبی
10/تیر/64  عملیات(ایذائی) ظفر 4 منطقه فكه
10/تیر/65  عملیات كربلای 1 - مهران
11/تیر/60  عملیات پارتیزانی روح ا... وآزادسازی منطقه مرزی نوسود
12/تیر/67   سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران توسط ناو آمریكائی در خلیج فارس وشهادت 298سرنشین غیر نظامی آن
14/تیر/61  ربوده شدن حاج احمدمتوسلیان وهمراهانش توسط عناصروابسته به رژیم صهیونستی درلبنان
18/تیر/59  كشف شبكه كودتای آمریكائی -نقاب - درپایگاه شهیدنوژه همدان
19/تیر/64  عملیات قدس 3، جنوب دهلران
23/تیر/64  آغازمرحله ی یكم عملیات قادردر جبهه ی شمال غرب-محور سیدكان
23/تیر/61  عملیات رمضان شرق بصره
24/تیر/66    حمله ی هوائی جنگنده های عراقی به سكوی نفتی ومیدان نفتی رشادت
25/تیر/61   آغازمرحله ی دوم عملیات رمضان درمنطقه ی شرق كانال پرورش ماهی
26/تیر/66  قطع رابطه ی سیاسی فرانسه باایران در پی سالها حمایت مالی ونظامی ازرژیم متجاوزعراق
27/تیر/67   پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی جمهوری اسلامی ایران
28/تیر/66  عملیات فتح 8 - شهراتروش درشمال استان موصل عراق
29/تیر/62  عملیات والفجر 2 درمنطقه ی حاج عمران
29/تیر/  تصویب قطعنامه 598 درشورای امنیت ملل متحد66
30/تیر/61  آغازمرحله ی سوم عملیات رمضان

============================================
لحظات نفس‌گیر چهارم تیرماه ۶۷ چگونه گذشت ؟؟؟

روایت علی اصغر گرجی زاده از قرارگاه خاتم۴ ؛

امروز ۴ تیرماه ، سی و یکمین سالگرد شهادت سردار حاج علی هاشمی ، فرمانده سپاه ششم امام صادق (ع) و فرمانده قرارگاه فوق سری نصرت در جزیره مجنون است ...


۴ روز از تیرماه سال ۱۳۶۷ گذشته بود که عراق به دنبال اشغال فاو، حمله به شلمچه و یورش سراسری به مرزهای کشورمان، تصمیم گرفت جزیره مجنون را نیز از آن خود کند. حاج علی هاشمی که قرارگاه فرماندهی اش را در جزیره مجنون شمالی قرارداده بود و یگان های مختلف را برای دفاع از مجنون هدایت می کرد با حملات گسترده شیمیایی روبرو شد و دید که نیروهای رزمنده در خطوط مختلف، یا در حال شهادتند و یا با مجروحیت شدید، آخرین دقایق عمرشان را به سختی می گذرانند ..........


جهت مشاهده  و  ادامه مطلب  اینجا کلید کنید.
طبقه بندی: شـهـداء،  مـنـاسـبـت هـا، 
نوشته شده در تاریخ شنبه 1396/04/3 توسط مـحـمـدرضـا قـاسـمـی

چهارشنبه 1398/04/26 02:12
بسم رب الشهداء
آنان که برای رفتن آمده بودند آنان که رفتند تا ما بمانیم......
کتاب جزیره ی مجنون حماسه ی 1367/4/4 یک شاهنامه است نمی خواهم از این کتاب تعریف و تمجید نمایم اما به قدری تاثیرگذار است که پس از خواندن این کتاب متوجه می شوی که شهداء چگونه بودند و ما چگونه ایم توصیه ام به تمامی همکاران گرامی و اقشار مردم این است که حتما این کتاب را مطالعه نمایند و اجازه ندهند رفتارهای پلید غربی ها در جامعه جایگزین هدف ها و راه و مقصد والای شهداء شوند.
درود خدا بر کسانی که مانند شهداء سنگ انقلاب را بر سینه می زنند و برای نگهداری از آن هنوز هم دست از تلاش بر نداشته اند.
محمدی
چهارشنبه 1398/02/11 19:20
سلام و درود و رحمت خداوند بر تمامی کسانی که در راه دفاع از میهن اسلامی گام برداشتند و جان خویش را فدا کردند و درود و رحمت خداوند بر کسانی که هنوز هم محکم و استوار ایستاده اند و لرزه بر اندام دشمن خون خوار ایران زمین انداخته اند.
از تمامی خواهران و برادرانی که پس از خواندن این کتاب ابراز لطف می کنند بسیار سپاسگذارم. امیدوارم با نوشتن این کتاب جرئه ای از دریای بی کران رشادت ها و جان فشانی های شهداء گرامی را جبران نموده باشم .
امید است با ادامه دادن راه این عزیزان حقی را که بر گردن ما دارند را بتوانیم اداء کنیم.
درود و رحمت بر شهداء و تمامی ادامه دهندگان راه شهداء
توفیق من الله
محمد
سه شنبه 1398/01/20 06:58
سلام و درود بر شهدا و امام شهدا
اینجانب کتاب جزیره مجنون را مطالعه نموده ام کتابی بسیار ارزنده و بسیار تاثیر گذار است.
استفاده بسیار بردم و از اینکه گوشه ای از جان فشانی های بچه های ما درون این کتاب به طور واقعی و خالصانه نوشته شده بود احساس رضایت کردم .
این کتاب قدر و منزلت شهدا و بچه های جان فدای ایران را به طور واقعی نشان می دهد .
از نویسنده آن سپاس گذارم که به این شیوایی لحظه لحظه جان فشانی های بچه های ما را نشان داده است.
درود بر شهدا و امام شهدا
سید مهدی موسوی
جمعه 1397/06/23 10:38
پدر من هم تو تاریخ ۴ تیر ۶۷ تو جزیره مجنون شهید شد
شهید سید جعفر موسوی
خوشحال میشم اگر کسی پدرم رو دیده باشه و ازش خاطره ای داشته باشه بم اطلاع بده و یا حتی عکسی ازش داشته باشه

اسم پدرم شهید سید جعفر موسوی در زمان شهادت ۲۳ سالش بود
سه شنبه 1396/11/24 07:57
سلام
آیا واقعا کسی کتاب واقعیت و تاثیر گذار جزیره ی مجنون حماسه ی ؛ 1367/4/4 را خوانده است ؟
فقط کسانی که خط به خط این کتاب را تا آخر خوانده اند می دانند در این کتاب چه نوشته شده است. اینجانب نویسنده ی این کتاب را نمی شناسم اما به خاطر نوشتن این کتاب با چنین بیان قوی و قلم توانایی تشکر می کنم .باشد که روزی تمامی کتاب های ما بدین سان تاثیر گذار و براساس حقیقت نوشته شوند.
خوب است ما با خواندن این کتاب ها تجربه کسب کنیم که در جنگ ها بدانیم چگونه با دشمن مقابله کنیم.
از کسانی که دوست دارند بدانند در روز 1367/4/4 چه اتفاقی در جزیره ی مجنون افتاده است توصیه می کنم حتما کتاب جزیره ی مجنون حماسه ی 1367/4/4 را بخوانند.
با تشکر و درود و سلام بر شهدا و امام شهدا
علی سقرجوقی فراهانی
جمعه 1395/04/11 21:38
سلام وعرض ادب مدیر گرامی من برادر جاوید الاثر محمد سقرجوقی هستم که در تاریخ 67/4/4 به اتفاق برادران از جمله علی هاشمی /جعفر هلالات /مهردادجیرودی / حسین مطهری /خلیل محمودی /قاسم کاظم منش /... در جزیره مجنون مفقود الاثر شدند الان 28سال از معمای حل نشده گذشته آیا کسی از گروه مذکور اسیر شده یا زنده برگشته یا نه !
احمدرضا
چهارشنبه 1393/04/25 06:22

تاریخچه اردوگاه 12 تکریت :
اردوگاه 12 تکریت استان صلاح الدین عراق در تاریخ 1367/1/27 با ورود حدود 600 نفر اسرای فاو که طی عملیات تک دشمن در منطقه فاو به اسارت درآمدند و در قاطع 1 جای گرفتند و دومین اردوگاه مفقوین 11 تکریت تاسیس شد این اردوگاه حدود 4000 نفر جمعیت داشت گروه دوم حدود 600 نفر از نیروها که طی عملیات تک دشمن در منطقه شلمچه در تاریخ 1367/3/4 به اسارت درآمدند و پس از مدتی اقامت همچون اسرای فاو در استخبارات بغداد و بصره در تاریخ 67/4/8 وارد این اردوگاه شدند و در قاطع 2 جای گرفتند . سومین گروه از اسرا که حدود 700 نفر نفر بودند در تاریخ 67/3/29 در عملیات بیت المقدس 7 در منطقه شلمچه به اسارت درآمدند و از تاریخ 67/3/23 تا 67 /3/29 طی چند مرحله به این اردوگاه منتقل شدند و اغلب در قاطع 1 مستقر شدند . چهارمین گروه حدود 1200 نفر از نیروها طی عملیات تک دشمن در مناطق جزیره مجنون ؛ کوشک ؛ طلائیه ؛ و شهابیه در تاریخ 67/4/4 به اسارت درآمدند که در قاطع 2 استقرار یافتند. پنجمین گروه و آخرین گروه حدود 1300 نفر از نیروها طی عملیات دشمن در منطقه زبیدات ؛ شهر هانی ؛ نهرالانور ؛ موسیان دهلران و غیره در تاریخ 67/4/21 به اسارت درآمدند و در قاطع 3 (ملحق) مستقر شدند که طی مراحل جابجایی تعدادی از اسرا به اردوگاه دیگر حدود 4000 نفر در زمان تبادل بازگردانده شدند .
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic